Пожежна сигналізація і аспіраційна система
Сучасні системи пожежогасіння здатні працювати автоматично, не вимагають присутності людини. Спрацьовування може відбуватися після руйнування термочутливого елементу (водяні і пінні установки) або після отримання сигналу від пожежної сигналізації (ПС).
Систему ПС використовують для своєчасного виявлення займання, відключення вентиляції та технологічного обладнання, передачі сигналу на пульт управління.
Крім того, пожежна сигналізація забезпечує управління іншими системами протипожежного захисту:
- системами протидимного захисту;
- пожежогасінням;
- сповіщенням про пожежу;
- управлінням евакуації людей під час пожежі.
Зараз системою пожежної сигналізації, згідно нормативних документів, повинні обладнуватися практично усі об'єкти.
Ними обладнані:
- магазини;
- торгово-розважальні центри;
- офіси;
- склади;
- житлові будинки;
- промислові підприємства й т.д.
Украй актуальною буде автоматична пожежна сигналізація на великих виробництвах (заводи, фабрики). Її важливість у подібних місцях (не враховуючи необхідність, вказану в нормах) обумовлена рядом чинників:
- великою кількістю персоналу (потрібно своєчасно виявити пожежу, щоб люди вчасно евакуювалися та не постраждали);
- наявністю дорогого високотехнологічного обладнання (своєчасна реакція на займання убереже від збитку)
- високим ступенем пожежонебезпеки вживаних матеріалів (хімічні виробництва, деревообробні підприємства);
- важкодоступністю деяких пожежонебезпечних ділянок або неможливістю їх візуального огляду.
Різновиди пожежної сигналізації
І самі системи, і сповіщувачі, що в них використовуються, відрізняються за типом контрольованого параметра. Також по-різному формується сигнал.
Виділяють дві основні групи:
- неадресні системи ПС;
- адресні системи.
Залежно від призначення приміщення, в якому відбувається моніторинг, об'єкту в цілому і побажань замовника, можлива установка конкретного типу ПС.
Неадресні системи ПС
В подібних реалізаціях датчики пожежної сигналізації включаються в один загальний шлейф і не мають індивідуальної адреси. У разі спрацьовування одного сповіщувача, прилад ПС отримує загальний сигнал тривоги, що не дозволяє точно визначити місце виникнення займання. При очевидному мінусі безадресності такі системи мають порівняно низьку собівартість.
Монтаж пожежної сигналізації цього типу виправданий для невеликих об'єктів.
Адресні системи ПС
Використовуючи адресну систему автоматичної пожежної сигналізації, ми не лише дізнаємося про наявність займання (задимлення), але і точно визначаємо місце, де це сталося.
Хоча вартість адресних систем досить висока, їх застосування дає кілька важливих переваг:
- високу інформативність кожного адресного датчика;
- точність у визначенні місця займання;
- точність управління іншими системами протипожежного захисту;
- мінімізацію часу усунення несправностей.
Система FMZ від Minimax - можливість реалізації адресної і безадресної сигналізації відповідно до норм FM
Тип використовуваної системи багато в чому залежить від ступеня пожежонебезпеки об'єкту та вимог вживаних норм. Як правило, відсутність адресності є простішим рішенням і підходить для приміщень і об'єктів з низьким ступенем ризику, де не потрібне точне визначення місця пожежі. Середній і високий рівні небезпеки вимагають установки ПС адресного типу.
У разі потреби застосування якісного устаткування для облаштування сигналізації на об'єкті варто ретельно підійти до вибору виробника. FMZ (Minimax Viking) стане відмінним варіантом для підключення як адресних, так і безадресних пожежних сповіщувачів.
Досвід роботи з FMZ на українському ринку
Компанія ЮФП реалізувала ряд проектів із застосуванням цього обладнання пожежної сигналізації.
Обладнання FMZ було встановлене:
- в різних серверних;
- на хімічних виробництвах;
- деревообробних підприємствах;
- на заводі «Арселор Міттал» (у складі системи газового гасіння);
- на об'єктах «Карпатнафтохім».
Це стало можливим завдяки наявності українських і міжнародних сертифікатів (VdS, FM), допомозі компанії Minimax Viking у питаннях програмування та загальних консультаціях.
Датчики пожежної сигналізації
Системи ПС складаються з декількох основних компонентів. Пожежні датчики (сповіщувачі) є елементами, які сигналізують на управляючий прилад ПС про наявність задимлення або займання.
Існує велика кількість сповіщувачів, що відрізняються різними властивостями. Дві найбільші групи датчиків виділяють по контрольованому параметру.
Розрізняють сповіщувачі димові і теплові.
Димові сповіщувачі
Сповіщувач пожежний димовий - пристрій, який швидко повідомляє про початок пожежі. Головна ознака горіння - дим, що пов'язаний з процесом жевріння в початковій стадії займання. Тільки через деякий час після його появи можуть утворитися вогонь та полум'я, які призводять до підвищення температури.
Теплові сповіщувачі
Сповіщувач пожежний тепловий - пристрій, забезпечений тепловим сенсором, що дозволяє контролювати температуру в приміщенні. Вважаються більш інерційними в порівнянні з димовими датчиками, застосовуються в приміщеннях, де першою ознакою пожежі є підвищення температури без утворення диму або можливе неправдиве спрацювання димового сповіщувача.
Аспіраційна система пожежної сигналізації
Саме швидкість реагування на задимлення стає головним показником до застосування аспіраційної системи димовиявлення у складі сигналізації. Аспіраційна система базується на постійних пробах повітря в приміщенні, що дозволяє їй зреагувати на щонайменшу появу диму. Це ідеальне рішення для важкодоступних місць, високих приміщень, серверних, приміщень з матеріальними цінностями.
Така система підійде і для об'єктів, де подальше обслуговування датчиків буде ускладнене. Аспіраційна пожежна система складається з трубних компонентів і контрольних блоків з димовими датчиками. Аспіраційні сповіщувачі можуть застосовуватися в приміщеннях заввишки до 25 м (залежно від типу сповіщувача і його характеристик), де точкові димові не застосовуються. Для відповідного функціонування системи необхідно проводити технічне обслуговування: продування і перевірку контрольних блоків, які зазвичай розташовуються на 2-3 м від рівня підлоги
Система Helios
ТОВ «ЮФП» пропонує аспіраційну систему Helios від Minimax Viking. Ефективність цього обладнання дозволила встановити його на деревообробних підприємствах з дуже високим рівнем запиленості та неможливістю частого обслуговування компонентів. Автоматична пожежна сигналізація FMZ з системою аспіраційного димовиявлення Helios виконує свої функції в приміщеннях з високим пожежним навантаженням і мінімальним часом реакції, оскільки деревний пил відноситься до украй горючих речовин з дуже швидким поширенням полум'я. Також якість системи підтверджена українськими і міжнародними сертифікатами.
Компанія «ЮФП» гарантує грамотну технічну підтримку в консультаціях по системах сигналізації і аспірації, допомогу в програмуванні і проектуванні.
Можливий варіант виїзду нашого фахівця на об'єкт для передпроектного огляду. Також проектування і програмування може бути повністю виконане співробітниками нашої компанії.